Dnes a zítra vyrazí snad na všechny krkonošské cesty téměř čtyři stovky „lovců odpadků“. V pátek se přitom jedná o akci pracovníků Správy KRNAP a v sobotu vyrazí zájemci z řad veřejnosti.
Krkonošské muzeum Správy KRNAP uchovává doklady o vývoji Krkonoš a o životě ve zdejším regionu. V minulosti neměly desítky tisíc sbírkový předmětů požadované podmínky k uložení.
Právě dnes slaví Krkonošský národní park 58 let od svého vyhlášení. 17. května 1963 byla završena snaha generací odborníků a vědeckých institucí o vyhlášení Krkonoš národním parkem.
Postřelený čáp černý v Horním Maršově a usmrcená volavka popelavá ve Vítkovicích v Krkonoších ukazují, že ilegální zabíjení ptáků je bohužel ve 21. století stále aktuální problém i v národních parcích.
Vedle arkto-alpínské tundry a krkonošských lesů, jsou právě zdejší louky fenoménem, pro jehož cennost byl vyhlášen Krkonošský národní park a mnohem později Evropsky významná lokalita Krkonoše.
Poslanecká sněmovna v tomto týdnu rozhodne o tom, jak budou vypadat naše národní parky a chráněné krajinné oblasti. Ve třetím čtení nového stavebního zákona budou totiž poslanci hlasovat i o některých pozměňovacích návrzích, které ochranu jedinečné přírody oslabují.
Hřebenové partie Krkonoš jsou v kontextu Česka i širšího území střední Evropy klimaticky mimořádně extrémní. Zaznamenávat vývoj počasí pomáhají i dvě nové automatické meteorologické stanice instalované na Studniční hoře a u bývalých Jestřábích bud na podzim loňského roku.
Krkonošská muzea se od úterý 4. května opět těší na své návštěvníky. Koronavirová omezení se zmírnila tak, že vás můžeme opět pozvat na výstavy, které dlouhé měsíce nikdo nemohl navštívit.
Oslavy Dne Země každoročně připadají na 22. dubna. Vzhledem k současné situaci nemůžeme připravit pro zdejší školy obvyklou oslavu Dne Země s aktivitami ve vrchlabském zámeckém parku a našem středisku ekologické výchovy KRTEK.