Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání Správy KRNAP ve Vrchlabí, zvané Krtek, je v provozu už třetím rokem. Za dva roky jej navštívilo téměř 14 158 návštěvníků a získalo sedm význačných ocenění nebo nominací.
Sníh, který jsme toužebně očekávali, přišel. A přišel ve velkém množství, čímž vzniklo riziko samovolného pádu sněhem zatížených větví či stromů. Správa Krkonošského národního parku proto varuje obyvatele Krkonoš a návštěvníky hor před pohybem ve zdejších lesích.
Správa KRNAP již šestým udílením Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku chce vyzdvihnout konkrétní osobnosti, které svojí prací, výkony či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region.
Se začátkem nového roku vstoupil v účinnost změněný a doplněný Návštěvní řád Krkonošského národního parku (NŘ). Důvodem jeho aktualizace byla změna zonace KRNAP, nutnost reagovat na nový občanský zákoník a potřeba vyřešit podněty veřejnosti či problémy spojené s návštěvností území, které Správy KRNAP sama registrovala.
Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí otevřelo novou výstavu Ptáci a ptáčníci, která představí kdysi zcela běžné, dnes však již zapomenuté čihařské řemeslo.
Z evropských peněz podpořený projekt Comenius viridis, který v minulých třech letech realizovala Správa KRNAP spolu s ředitelstvím polského Krkonošského národního parku a maršovským Střediskem ekologické výchovy a etiky Rýchory SEVER, soutěžil o titul nejinspirativnější česko-polský přeshraniční projekt.
S koncem letní turistické sezony a blížící se zimou měli strážci napilno. V krátkém čase museli z terénu odmontovat všechno dřevěné terénní vybavení, které by sníh mohl poničit.
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici otevírá novou výstavu Mezi Prahou, Vídní a Římem. Kardinál Arnošt Vojtěch Harrach, arcibiskup pražský (1598–1667). Výstava přibližuje život této významné osobnosti, který má díky rodu Harrachův vazbu na náš kraj.
S přicházející zimou začínají lidé do Záchranné stanice pro handicapované živočichy Správy KRNAP ve Vrchlabí nosit zvířata, která by – dle jejich soudu – zimu nepřežila. Nejčastěji jsou zachraňováni ježci. Každý rok jich lidé touto dobou přinesou několik desítek.
Omezení vstupu z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku, které Správa Krkonošského národního parku každoročně v souvislosti se sběrem borůvek vydává, končí.
Stav přírodního prostředí se, především ve vyšších partiích Krkonoš, zlepšil natolik, že mohla Správa KRNAP navrhnout a připravit změnu zonace Krkonošského národního parku.
Správa Krkonošského národního parku pečuje nejenom o přírodní ale i kulturní dědictví Krkonoš. Právě proto jsme v letošním roce kompletně zrekonstruovali 193 let starý křížek na Studenově nad Rokytnicí nad Jizerou.
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici otevřelo novou výstavu grafik a známkové tvorby Evy Haškové a fotografií Martina Říhy. Výstava bude k vidění do 1. listopadu.
Dnešní závěrečnou konferencí byl ukončen projekt Fauna Krkonoš, který v posledních čtyřech letech mapoval na české i polské straně hor krkonošské motýly, ptáky, netopýry a jeleny.