Z krkonošských lesů se ozývá hlasité bubnování. Původcem tohoto zvuku jsou často datlové černí, kteří si tak vymezují své hnízdní okrsky. Právě datla černého (Dryocopus martinus) zvolila Česká společnost ornitologická Ptákem roku 2017.
Potřetí - a naposledy - hlasovala včera Poslanecká sněmovna o novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla fungování národních parků v Česku, a napotřetí ji definitivně schválila [1]. Co se teď změní ve fungování Krkonošského národního parku?
Dnes začíná týden hrabání krkonošských luk. Děti z několika zdejších základních škol v těchto dnech vyhrabávají starou trávu na řadě botanických lokalit.
Společné služby Stráže ochrany přírody Krkonošského národního parku a Policie České republiky pravidelně odhalují protizákonné jednání nerespektujících návštěvníků parku.
Správa Krkonošského národního parku provozuje už po desetiletí [1] síť Krkonošských muzeí. Téměř všechna z nich projdou v příštích letech zásadními stavebními úpravami a promění se i jejich expozice.
Krkonošské muzeum Správy KRNAP v Jilemnici dnes otevírá dvě nové výstavy. Tou první je výstava Radostné Velikonoce, druhou pak výstava obrazů Pavlíny Gardianové Znamení.
Správa KRNAP se i v letošním roce připojí k akci Vlajka pro Tibet. Stejně jako několik stovek českých obcí, krajů a dalších institucí vyvěsí na své hlavní budově ve Vrchlabí tibetskou vlajku a vyjádří tak svou podporu akci, která má za cíl dodržování občanských práv obyvatel Tibetu.
Navštívit v jednom dni všechny české národní parky není reálné, to nejzajímavější z nich je právě nyní k zhlédnutí ve vrchlabském Krtkovi. Společná výstava všech českých národních parků je k vidění až do 6. dubna 2017 každé úterý od 15 do 18 hodin.
Kvalifikovaným odhadem uváděná návštěvnost 5–6 milionů osob řadí Krkonoše mezi nejnavštěvovanější evropský národní park. Jen na přístupech do I. zóny zaznamenají sčítače roční návštěvnost 1,4 milionu osob.
Na poslankyně a poslance Parlamentu ČR se společným dopisem v pátek obrátili ředitelé všech čtyř českých a moravských národních parků Pavel Benda (České Švýcarsko), Jan Hřebačka (Krkonoše), Pavel Hubený (Šumava) a Tomáš Rothröckl (Podyjí) se žádostí o podporu sněmovní verze novely zákona o ochraně přírody a krajiny, která mění pravidla pro fungování národních parků.
Nelegální vjezdy malých pásových vozidel (skútrů a čtyřkolek) do Krkonošského národního parku jsou dlouhodobým problémem. V souvislosti se začátkem jarních prázdnin předpokládáme zvýšení tohoto negativního jevu.
Rozsáhlé komplexy subalpínských mokřadů náležejí mezi nejpozoruhodnější biotopy Krkonoš. Největší rašeliništní komplexy náhorní planiny východních a západních Krkonoš - Úpské rašeliniště a Pančavská louka - byly v roce 1993 zařazeny mezi nejvýznamnější mokřady světa v rámci tzv. Ramsarské úmluvy. Právě z iniciativy Ramsarské úmluvy (www.ramsar.org) se slaví 2. únor jako Světový den mokřadů.
V noci z 18. na 19. ledna 2007 se přes naše území přehnal vítr tak silný, že ho meteorologové mohli označit jako orkán. Dostal jméno Kyrill. Poničil krkonošský les na bezmála 4 000 hektarech.