Přeskočit na obsah


Vytvořili jsme zbrusu nové Krkonošské farmářské stezky

Datum: 6. 6. 2017
  | 
Kategorie: Tiskové zprávy
Arniková, orchidejová, hořcová a smilková - to jsou názvy čtyř farmářských stezek vedoucích po krkonošských loukách, které Správa KRNAP spolu s DAPHNE - Institutem aplikované ekologie, z. s. před letní sezónou připravila pro návštěvníky hor.

Jmenují se podle význačných lučních druhů, které cestou návštěvníci mohou vidět. Na místních farmách si také budou moci zakoupit výrobky vyprodukované na tamních loukách. Tato aktivita je součástí projektu LIFE CORCONTICA.

Krkonošské farmářské stezky vznikly ve snaze propojit tři důležité fenomény života v Krkonoších - vzácné krkonošské louky, hospodáře, kteří se o ně starají a hospodaří na nich, a návštěvníky Krkonoš. Mnozí z místních hospodářů vyrábějí vlastní produkty, např. sýry, jogurty či uzeniny, které z těchto horských luk pocházejí. Jiní nabízejí ubytování na farmě či provozují restauraci s kuchyní z vlastních surovin. Pomocí Krkonošských farmářských stezek je možné spojit využití těchto služeb a nákup produktů s výletem, na kterém se návštěvníci dozvědí o významu luk, kterými procházejí a díky nimž jsou tyto služby poskytovány. "Hledáme nové způsoby, jak podpořit zachování druhově bohatých luk. Jedním z nich je najít pro ně opět ekonomický význam, který s rozvojem intenzivních technologií ztratily. Zapojení jejich přírodovědné hodnoty v marketingu může být tou cestou," vysvětluje Záboj Hrázský, ředitel Institutu aplikované ekologie DAPHNE a vedoucí projektu LIFE CORCONTICA.

Jednotlivé stezky jsou představeny na webových stránkách louky.krnap.cz a louky.daphne.cz. Kromě informací o hospodářstvích a loukách, přes které stezky vedou, se zde zájemci také dozvědí o náročnosti stezky, přítomnosti cyklostezky a vhodnosti terénu pro kočárek.

Tyto čtyři stezky jsou pouze prvními vlaštovkami. Další zájemci z řad krkonošských hospodářů se mohou přihlásit na kfs@daphne.cz
 


Projekt si klade za cíl zlepšit péči o nejcennější horské louky, které dlouhodobě ztrácejí svou bohatost, zarůstají a zanikají. Vedle stanovišť luk a pastvin projekt podporuje i jednotlivé druhy – hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), který se v současnosti vyskytuje pouze v Albeřicích, a rybku vranku obecnou (Cottus gobio), jejíž populace v krkonošských tocích stagnuje. LIFE CORCONTICA je realizován a spolufinancován třemi partnery – Správou KRNAP, Institutem aplikované ekologie DAPHNE a Ministerstvem životního prostředí ČR.

Více informací o projektu najdete na webových stránkách http://life.krnap.cz/ nebo na facebookovém profilu http://www.facebook.com/life.corcontica


Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz
 





Skrýt nabídku