Přeskočit na obsah


Na Viktora Kuglera už se snad zapomínat nebude

Datum: 15. 9. 2017
  | 
Kategorie: Tiskové zprávy
Psal se 6. červen 1900, švadleně Emilii Kuglerové v bytě na dnešní Krkonošské ulici č. p. 150 ve Vrchlabí se narodil syn Viktor. O 42 let později bude tento vrchlabský rodák jednou z hlavních postav deníku třináctileté židovské dívky, která se ukrývá v tajném bytě na amsterdamské ulici Prinsengracht - její jméno bylo Anne Franková.

Včera v podvečer byla na rodném domě Viktora Kuglera odhalena pamětní tabule se stručným textem v češtině, němčině a angličtině, upomínající na život tohoto německy mluvícího Vrchlabáka. Odhalení tabule, jehož se zúčastnil náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar, starosta Města Vrchlabí Jan Sobotka, vedoucí výzkumu amsterdamského muzea Anne Frank House Gertjan Broek, ředitel vrchlabského Kulturního domu Střelnice Vladimír Jindra, historik Krkonošského muzea Správy KRNAP Jiří Louda a zástupci spolku SEM Přátelé Herlíkovic Jan Kirschner a Hana Jüptnerová, bylo vyvrcholením letošní připomínky člověka, na kterého jeho rodné město i země v posledních sedmdesáti letech pohříchu zapomínaly. "Možná proto, že byl sudetský Němec, možná proto, že se do předlistopadových školních osnov takoví hrdinové nehodili, každopádně o tom, že z našeho kraje pochází jeden ze Spravedlivých mezi národy, nás ve školách neučili. Splácíme dluh. Pozdě, ale přece," říká náměstek ředitele Správy KRNAP Jakub Kašpar.

K připomenutí památky Viktora Kuglera spojily své síly Správa KRNAP a Krkonošské muzeum s Městem Vrchlabí, KD Střelnice a spolkem SEM Přátelé Herlíkovic. Součástí připomínek Viktora Kuglera ve Vrchlabí bylo červnové představení "Hlas Anny Frankové" v podání souboru Spitfire Company ve vrchlabském Kulturním domě Střelnice a také stále ještě probíhající výstava v Krkonošském muzeu (do 30. 9., www.krnap.cz/kalendar-akci/1130) "Nechte mě být, jaká jsem".

Viktor Kugler žil ve Vrchlabí do svých deseti let, než se s matkou a otčímem přestěhovali do Porůří. Pak se sem ještě vrátil na dva roky středoškolského studia. Od roku 1920 žil a pracoval v Nizozemí - nejprve v Utrechtu a v Hilversumu, od roku 1933 pak jako výkonný ředitel firmy Opekta, patřící Otto Frankovi, Anninu otci. V květnu 1940 nacistické Německo okupuje i do té doby svobodné Nizozemí a v roce 1941 tu začínají platit protižidovské norimberské zákony. Židům je zakázáno také podnikat a tak je i Otto Frank nucen se zbavit Opekty a majetek firmy přepisuje na své kolegy. Viktor Kugler se tak stává ředitelem nové firmy Gies & Co.

Ale ani to zakrátko nestačilo a rodina Frankových, spolu s další rodinou židovského společníka Frankovy firmy Hermanna van Pelse, se musí 6. července 1942 začít ukrývat (o něco později se k nim přidává ještě lékař Fritz Pfeffer). Viktor Kugler, spolu s kolegy Johannesem Kleimannem, Miep Giesovou a Bep Voskuijlovou vymysleli důmyslný úkryt v zadním traktu sídla firmy na amsterdamském Prinsengrachtu. Viktor Kugler je jednou z vůdčích postav této skupiny pomocníků. I přes značnou opatrnost byl 4. srpna 1944 úkryt prozrazen. Dosud se neví, kdo úkryt prozradil.

Všichni ukrývaní Židé odtransportování do koncentračních táborů. Uvězněni byli také Viktor Kugler a Johannes Kleimann. Kugler sám se musel později osm měsíců ukrývat poté, co se mu podařilo při náletu utéct z pracovního tábora. Ze všech ukrývaných se konce války dožil pouze Otto Frank. Jeho žena Edith zemřela v koncentračním táboře Osvětim - Březinka 6. ledna 1945. V únoru 1945 umírá na tyfus v koncentračním táboře Bergen-Belsen nejprve starší dcera Margot, o pár dní později také mladší Anne. Život Hermanna van Pelse končí v plynových komorách Osvětimi v září 1944. Jeho žena Auguste umírá v první polovině dubna 1945 v Terezíně a jejich devatenáctiletý syn Peter 10. května (!) 1945 v Mauthausenu. Fritz Pfeffer zemřel 20. prosince 1944 v táboře Neuengamme. Annin deník poprvé vychází knižně v holandštině 25. června 1947.

V roce 1973 dostává Viktor Kugler, spolu s ostatními pomocníky - Johennesem Kleimannem, Miep Giesovou a jejím manželem Janem a Bep Voskuijlovou (později van Wijkovou) - titul Spravedlivý mezi národy od izraelského výboru Jad vašem. Kuglera za jeho čin ocenila také Canadian Anti-Defamation League. Stižen Alzheimerovou chorobou umírá Viktor Kugler 14. prosince 1981 v kanadském Torontu.

Článek o životě Viktora Kuglera a jeho podílu na příběhu Anne Frankové vyjde v časopise Krkonoše - Jizerské hory č. 10/2017. A pro číslo 11/2017 připravujeme rozhovor s Gertjanem Broekem z Anne Frank House.

 

Další informace: www.annefrank.org

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap a o dění v Krkonošských muzeích informujeme na profilu http://www.facebook.com/krkonosskemuzeum.

Bližší informace:
Mgr. Jakub Kašpar, náměstek ředitele - vedoucí odboru vnějších vztahů Správy KRNAP, prezident EUROPARC Střední a východní Evropa, Dobrovského 3, 543 01 Vrchlabí, tel.: 499 456 314, 724 175 927, e-mail: jkaspar(zavináč)krnap.cz
https://www.krnap.cz, http://www.facebook.com/spravakrnap
 





Skrýt nabídku