Deník Anne Frank a Vrchlabí. Co to má dohromady společného?
Victor Kugler se narodil ve Vrchlabí. I jeho připomíná výstava Anne Frank: Nechte mě být, jaká jsem, kterou jsme dnes odpoledne otevřeli v Krkonošském muzeu ve Vrchlabí.
Victor Kugler byl to etnický Němec a na svoje němectví byl už v mládí velmi hrdý, jak ukazuje například jeho památníček z doby, kdy ve Vrchlabí studoval střední školu. Titulní list památníčku (který je ve sbírkách Anne Frank House v Amsterdamu) i s vlasteneckou básní o tom, jak krásné je být Němcem, je na naší výstavě rovněž k vidění. Na rozdíl od svých přátel, kteří mu do památníčku zapisovali a kreslili – ať už byli z Vrchlabí, Herlíkovic, Strážného či Jilemnice – nikdy nepodlehl vábničce nacismu a nenávisti k jiným lidem, třeba k Židům.
Kugler se narodil 6. června 1900 ve Vrchlabí na dnešní Krkonošské ulici, v domě naproti Hotelu U Zvonu, svobodné matce Emilii Kugler. Matka se vdala, až když bylo Victorovi devět let. V sedmnácti narukoval k rakouskému námořnictvu, a když byl po necelém roce vojenské služby raněn, vrátil se domů – tehdy už ovšem do německého Duisburgu. Na přelomu dvacátých a třicátých let začal pracovat ve firmě Opekta, která patřila Otto Frankovi. S ním také na konci roku 1933 opouští Německo a odchází do Amsterdamu. O jeho postoji k nacistickému Německu cosi vypovídá i fakt, že se v roce 1938 vzdal německého občanství a přijal občanství nizozemské. Když i v okupovaném Nizozemí začaly v roce 1941 platit norimberské protižidovské zákony, je to právě Victor Kugler, na kterého Otto Frank přepisuje svoji firmu. A znovu je to Victor Kugler, spolu s Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, kdo od 6. července 1942 do 4. srpna ukrývají v upravené části sídla firmy Opekta, rodinu Frankových, další rodinu Van Pelsových a MUDr. Fritze Pfeffera – německé Židy.
Výstavou, kterou z většiny připravila Terezínská Iniciativa ve spolupráci s Anne Frank Stichting Amsterdam, chceme připomenout tohoto vrchlabského rodáka a zároveň hrůzy šoa, v níž vyústila absurdní iracionální zášť k "těm druhým", kteří "mohou za všechno naše trápení". Victor Kugler byl, spolu se svými kolegy Johannesem Kleimanem, Bep Voskuijl a Miep Gies, v roce 1973 oceněn izraelským památníkem šoa Yad Vashem titulem Spravedlivý mezi národy.
Přijďte se podívat do historických domků na vrchlabském Náměstí Míru kdykoli kromě pondělka až do konce září.
Victora Kuglera v letošním roce připomnělo také představení Hlas Anne Frankové v podání Miřenky Čechové (Spitfire Company) v Kulturním domě Střelnice na začátku června. A ve čtvrtek 14. září odpoledne se, spolu s našimi přáteli ze sdružení SEM Přátelé Herlíkovic, Města Vrchlabí a KD Střelnice, chystáme za přítomnosti Gertjana Broeka, šéfa výzkumu v amsterdamském Anne Frank House, odhalit na Kuglerově rodném domě informační tabuli, která Victora Kuglera bude připomínat.
Informace o Anne Frank i všech aktérech příběhu najdete mj. na adrese http://www.annefrank.nl
Další informace o aktuálním dění a akcích Krkonošských muzeí Správy KRNAP najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/krkonosskemuzeum
Bližší informace:
Jiří Louda, historik Krkonošského muzea Správy KRNAP ve Vrchlabí, tel.: 499 456 709, e-mail: jlouda@krnap.cz, www.krnap.cz
Jakub Kašpar, náměstek ředitele Správy KRNAP, tel.: 724 175 927, e-mail: jkaspar@krnap.cz, www.krnap.cz
Vladimír Jindra, ředitel KD Střelnice Vrchlabí, tel.: 732 614 815, e-mail: kdreditel@muvrchlabi.cz, www.strelnicevrchlabi.cz