V aktuálním vydání zpravodaje Pod Sněžkou, čtvrtletníku města Pec pod Sněžkou (http://www.pecpodsnezkou.cz/pecky-zpravodaj/), vyšel na titulní straně rozhovor s členem Rady KRNAP, krajinným ekologem Pavlem Klimešem o navrhované nové zonaci Krkonošského národního parku a návrhu vymezení klidových území KRNAP.
Při v pořadí devátém předávání Cen ředitele Správy KRNAP se laureáty stalo devět význačných osobností, které přispěly k rozvoji Krkonoš a povědomí o našich horách.
Vzácné druhy krkonošské květeny se pomalu probouzejí po zimním odpočinku. Usnadnit jim život pomáhají děti z krkonošských škol, které v těchto dnech hrabou na některých botanických lokalitách starou trávu.
Nastává doba, kdy začínají žáby migrovat na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť.
Ke svému prvnímu letošnímu jednání se v pondělí 8. dubna sejde Rada Krkonošského národního parku. Jednat bude především o vypořádání připomínek k návrhu nové zonace KRNAP a k návrhu vymezení klidových území.
S novelou zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, která vstoupila v účinnost v červnu 2017, začal platit zákaz létání nad územím národního parku v rozporu s podmínkami stanovenými v opatření obecné povahy Úřadu pro civilní letectví (ÚCL).
Správa Krkonošského národního parku od roku 2017 realizuje spolu se svými partnery tříletý mezinárodní projekt Managing Green Infrastructure in Central European Landscapes (MaGICLandscapes).
Správa KRNAP v těchto týdnech intenzivně jedná s představiteli místních samospráv a dalšími členy Rady KRNAP o návrhu nové zonace Krkonošského národního parku.
Po 18 měsících intenzivních příprav návrhu nové zonace Krkonošského národního parku je nyní Správa KRNAP připravena předstoupit s tímto materiálem před členy Rady KRNAP (zástupci obcí, vědci, horská služba, podnikatelské subjekty…), se kterými se na podobě nové zonace musí dohodnout.
Krkonoše za svou jedinečnost do jisté míry vděčí sněhu. Proto už desítky let odborníci Správy KRNAP provádějí každých 14 dní na dvou lokalitách – na Labské louce a v Schustlerově zahrádce v Labském dole – sněhová měření, sledují sněhové poměry a zkoumají vlastnosti sněhu. Právě na lokalitě v Labském dole letos naměřili nejvyšší mocnost sněhové vrstvy od roku 2005 a to 2,8 m.
Správa KRNAP chce již devátým udílením Ceny ředitele Správy Krkonošského národního parku vyzdvihnout konkrétní osobnosti, které svou prací, výkony či občanskými aktivitami představují či představovaly významný přínos pro Krkonošský národní park či Krkonoše jako region.