TZ: Prořezávky kleče ve východních Krkonoších ochrání zdejší tundru
Na některých místech však byla sázena příliš hustě a postupným rozrůstáním stále více omezuje vzácné druhy rostlin, např. jestřábníky, arniku, hořce, plavuníky apod. Proto Správa KRNAP na některých lokalitách část keřů vyřezává, ale měly tyto chráněné rostliny dost prostoru pro svůj růst.
Současná fáze projektu Prořezávka klečových porostů realizovaná ve východních Krkonoších navazuje na dvě předešlé etapy ze západních Krkonoš. Ty proběhly v letech 2010–2011 a 2015. S odstupem několika let lze říci, že tyto zásahy byly účinné – zastavilo se zarůstání lokalit těchto druhů rostlin a na uvolněné plochy se již začínají jejich zástupci vracet.
„Na hřebenech východních Krkonoš probíhá prořezávka novodobých výsadeb kleče v oblasti Stříbrného návrší, tedy severozápadně od Luční boudy. Prořezáním výsadeb kleče bude vytvořena přírodě blízká mozaika různě velkých skupin kleče a travinné vegetace alpínského bezlesí, která umožní zachování krkonošské arkto-alpínské tundry v příznivém stavu. Zásahy jsou na jednotlivých plochách odstupňovány od 30 až do 90 %. V příštím roce budou práce pokračovat na Bílé louce a Studniční hoře, pod Výrovkou a u chalupy Na Rozcestí. Celková plocha upravovaných porostů činí 73,8 hektaru,“ říká garant projektu, botanik Správy KRNAP Josef Harčarik.
Realizaci projektu předcházel rozsáhlý mnoho let trvající komplexní výzkum zkoumající kleč samotnou (její původnost či nepůvodnost) a zejména pak její vliv na okolí. Na základě biologických rozborů, s přihlédnutím k dobovým dokumentům, máme dnes v rukou nejdokonalejší analýzu popisující, kdy a jakým materiálem byla daná lokalita osázena. Zda jsou dané klečové porosty původní, vysazené před 1. světovou válkou, v meziválečném období či v době po světové válce druhé. Tyto poznatky poskytly zcela zásadní podklad pro současný management kleče.
Pro minimalizaci negativního vlivu prořezávek kleče na živočichy, zejména s ohledem na jejich rušení v období rozmnožování a vyvádění mláďat jsou prořezávky kleče i manipulace s ní naplánovány na druhou polovinu léta a transport vyřezané hmoty vrtulníkem až na podzim. Práce budou prováděny co nejšetrnějšími technologiemi a pracovními postupy – s využitím velkého podílu ruční práce a letecké dopravy vyřezané kleče z nepřístupných lokalit.
Projekt Prořezávka klečových porostů je financován z Operačního programu Životní prostředí.
Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap
Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz