TZ: Konec sezóny na krkonošských loukách
Zvířata jsou z lokalit odvážena v závislosti na počasí, množství hmoty na pastvě a celkové úživnosti louky pro stáda.
V letošní sezoně se na krkonošských loukách podpořených z běžících projektů Správy KRNAP (PPK, POPFK, OPŽP) pásly především ovce (téměř 1 900 ks). Radost nám dělá postupný návrat skotu (téměř 270 ks). Krom těchto dvou hlavních hospodářských zvířat jste na krkonošských loukách mohli potkat kozy, koně a výjimečně i lamy a poníky. "Každé zvíře porosty okusuje, ukusuje, odtrhává svým způsobem. Navíc každému druhu zvířete chutná trochu jiný jídelníček. Ideálním spásačem se jeví skot. Oproti ovcím či kozám není tolik vybíravý, a pokud se nejedná o těžká plemena, pak jeho sešlap může mít velmi pozitivní vliv na přežití slabých druhů kvetoucích bylin. Vítáme novou chuť hospodářů k pastvě tradičního hospodářského zvířete." říká Tomáš Janata ze Správy KRNAP.
Na krkonošských loukách se v letošní sezoně krom pastvy hojně sekalo na seno či senáž. Pro pestrost luk je ideální kombinace seče, pastvy v různých termínech v po sobě jdoucích letech. Pokud je louka pouze sečena, dochází k postupnému ochuzení o živiny, mizí pestrost květnatých druhů, přežívá několik málo nenáročných druhů. I prozatím bohaté louky musí být občas pohnojeny. Dlouhodobě pasené louky si jednou za čas též zaslouží posekat na seno, a pokud možno včas, aby byly podpořeny i druhy rostlin, především ty květnaté, které jsou jinak při pastvě zpravidla vypaseny jako první.
Tuto sezónu jsme v rámci několika běžících projektů podpořili minimálně 120 lučních lokalit. Celkem se hospodařilo na zhruba 550 hektarech luk. "Pastva prozatím rozsahem stále převyšuje seč. Pastva proběhla odhadem na 350 ha a seč na 200 ha luk" říká Tomáš Janata. Skladba pasených hospodářských zvířat v Krkonoších, vypadala v roce 2020 takto: ovce 1 863 ks, skot 266 ks, kozy 12 ks, lamy 2 ks, koně a poníci 25 ks.
Krkonošské květnaté louky jsou jedním z pokladů krkonošské přírody, kvůli kterým v našich nejvyšších horách před 57 lety vznikl Krkonošský národní park. Louky jsou jedinečným fenomén, vzácné druhové bohatosti závislé na generacích krkonošských hospodářů, bez nichž loukám stále hrozí rychlý zánik. Proto vedle samotných činností podporujeme i hospodáře, kteří mají snahu a zájem o krkonošské louky správně pečovat.
Rozsáhlé luční enklávy naši předci vytvořili svou těžkou prací, aby dokázali v drsných horách přežít. V Krkonoších lidé začali louky vytvářet už ve vrcholném středověku a na vzniklých budních enklávách hospodařili až do konce druhé světové války. Díky hospodaření, trvajícímu bezmála 500 let, vznikla v Krkonoších unikátní luční společenstva s vysokou přírodní a kulturní hodnotou. Po válce, kdy museli původní hospodáři odejít, přišly mnohé louky na celá desetiletí o pravidelnou péči.
Z porovnání ortofoto snímků z padesátých let a ze současnosti je patrný úbytek více než poloviny původní rozlohy krkonošských luk. Správa KRNAP se pomocí několika běžících projektů na podporu lučních společenstev rostlin a živočichů snaží zachovat a obnovit péči na nejcennějších loukách, které tu po našich předcích zbyly. Proto podporujeme pravidelné hospodaření. Seč na seno, pastva dobytka, pravidelné hnojení a mnoho dalšího loukám pomáhá navrátit jejich květnatou tvář.
Projekt: Obnovný management krkonošských luk (CZ.05.4.27/0.0/0.0/19_120/0010296), Operační program Životní prostředí.
Další informace o aktuálním dění na loukách můžete sledovat na webových stránkách: https://life.krnap.cz/ a facebookovém profilu: https://www.facebook.com/life.corcontica/
Bližší informace:
Mgr. Hana Šimonová, komunikace projektu, Správa KRNAP, tel.: 604 506 715, e-mail: hsimonova(zavináč)krnap.cz
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz