Přeskočit na obsah


TZ: I v Krkonoších se můžete připojit ke Dni veteránů

TZ: I v Krkonoších se můžete připojit ke Dni veteránů
Datum: 2. 11. 2017
  | 
Kategorie: Aktuality
I v Krkonoších se mohou lidé od včerejška zapojit do sbírky ke Dni veteránů. Ten si připomínáme 11. listopadu, ve výročí dne, kdy byla v roce 1918 podepsána mírová smlouva, která ukončila utrpení Velké války.

V infocentrech a muzeích Správy KRNAP je možné si koupit malý stylizovaný vlčí mák, symbol veteránů, na klopu - a přispět tak na natočení dalších pamětnických příběhů do sbírky Paměť národa.

Sbírku ke Dni veteránů vyhlásila obecně prospěšná společnost Post Bellum, která se už řadu let zabývá systematickým připomínáním československé historie 20. století, a to především pomocí vyprávění skutečných příběhů konkrétních lidí - ať už jde o válečné veterány všech válek, které minulé století přežilo, politické vězně nacismu i komunismu, pronásledované křesťany všech církví či české židy a romy, kteří čelili hrůzám holocaustu.

Mezi aktivitami společnosti Post Bellum je například známý rozhlasový a televizní cyklus Příběhy 20. století (www.postbellum.cz/co-delame/projekty/cyklus-pribehy-20-stoleti). Ten je jedním z výstupů obrovské sbírky pamětnických vzpomínek Paměť národa, kterou Post Bellum dává dohromady se svými partnery - Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. V databázi sbírky jsou tisíce fotografií, dokumentů, audio a video nahrávek. Díky síti spolupracovníků přibývají na Paměť národa zhruba dva příběhy denně. A právě pro sbírku Paměť národa jsou určené peníze, které Post Bellum získá za vlčí máky.

"Vlčí máky ve sbírce ke Dni veteránů si může kdokoli koupit v našich infocentrech v Harrachově, Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Vrchlabí, stejně jako v Krkonošském muzeu v Jilemnici a v expozici Šindelka v Harrachově. Nabízíme je od 1. do 11. listopadu," říká Alena Tondrová, vedoucí informačních center Správy KRNAP.

"Vážíme si nesmírně aktivit společnosti Post Bellum. Hodnota sbírky Paměti národa je už dnes vlastně nevyčíslitelná. I my se snažíme podobně zachovat historickou paměť Krkonoš, víme proto, že to není snadné a čas opravdu nečeká," dodává ředitelka Krkonošských muzeí Správy KRNAP Blanka Zázvorková.

Pro Paměť národa vyprávělo už vice než 800 válečných veteránů. V Česku žije ještě asi 600 bývalých vojáků a odbojářů z období 2. světové války a zhruba 20 000 novodobých válečných veteránů. Díky této sbírce bude společnost Post Bellum moci zdokumentovat další vyprávěni veteránů, aby se nezapomnělo na jejich statečnost, obětavost a nasazení.

Vlčí mák je symbolem válečných veteránů už od konce první světové války. Červené květy v té době pokrývaly hroby padlých na západní frontě. Připnutím symbolického květu si lidé v sobotu 11. listopadu připomenou hrdinství vojáků a vzdají jim tak úctu.

Další informační zdroje:
http://www.denveteranu.cz, http://www.postbellum.cz, http://www.pametnaroda.cz

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu http://www.facebook.com/spravakrnap

Bližší informace:
Mgr. Radek Drahný, MBA, tiskový mluvčí, vedoucí oddělení styku s veřejností Správy KRNAP
tel.: 737 209 900, e-mail: rdrahny(zavináč)krnap.cz, www.krnap.cz
 





Skrýt nabídku