Mapový server a GIS
GIS Správy KRNAP je založen na používání technologií především firmy ESRI. Základním kamenem je systém ArcGIS, v současnosti ve verzi 10.21.
Hlavní mapový server Správy KRNAP
Správa KRNAP v současné době provozuje mapový server založený na technologii ESRI ArcGIS Viewer for Flex na adrese http://gis.krnap.cz/map/. Obsah tohoto mapového serveru je pravidelně aktualizován. Na serveru najdete zajímavé vrstvy z oborů: Turismus, Ochrana přírody, Živá příroda, Management lesa, Voda a Území.
Krkonoše v INSPIRE - Společný GIS v ochraně přírody
V rámci projektu „Krkonoše v INSPIRE – Společný GIS v ochraně přírody“ (CZ.3.22/1.2.00/09.01541), který probíhal v letech 2011 – 2014, vznikl po usilovné společné práci obou národních parků nový mapový server „geoportál“ (http://geoportal.krnap.cz/). Jeho hlavním úkolem je nahlížet na české Krkonoše a polské Karkonosze bez přítomnosti státní hranice a odlišného národního jazyka. Společný Geografický informační systém (GIS) Krkonoše/Karkonosze představuje významný posun v možnosti ochrany přírody, což je hlavní náplň činnosti obou národních parků. Dosud byl v každém z parků GIS řešen samostatně a data, která se potkávala na hranicích, nebyla někdy pro další zpracování použitelná. V přípravné fázi projektu byly vybrány zájmové vrstvy z devíti témat, které poté experti z Čech a Polska harmonizovali. Po harmonizaci již všechny vrstvy mají shodné atributy a jejich geometrie se potkává přesně na státní hranici obou národních parků. Výsledné vrstvy jsou vystaveny na novém veřejném mapovém serveru.
Jedná se o témata:
• cestovní ruch (turistika)
• Natura 2000
• fauna
• flora
• mokřady
• lesy
• ekologické koridory
• geologie a geomorfologie
• technická infrastruktura
Cílovými skupinami nového mapového serveru jsou pracovníci obou národních parků, vzdělávacích institucí, studenti, vědci, místní samosprávy, obyvatelstvo regionu a v neposlední řadě také turisté a návštěvníci hor. Všichni získají přehledný, snadný a rychlý přístup k informacím z prostředí Krkonoš. Pro potřeby národních parků je společný GIS vnímán jako nezbytný prostředek v ochraně přírody. Pro ostatní to bude nepostradatelný zdroj dat. Výstupy společného GIS jsou přístupné všem a podstatně změní náhled na Krkonoše, neboť bude potlačen vliv státní hranice. Území bude vypadat jednotně a celistvě.